Zmiany i nowe obowiązki w prawie w roku 2017 – 15% CIT, zmiany w ZUS i PIT

26.09.2016 Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą obniżoną stawkę CIT od 2017 roku
Z początkiem przyszłego roku obowiązywać będzie obniżona (z 19 do 15 proc.) stawka podatku dochodowego od osób
prawnych (CIT). Z preferencyjnej stawki skorzystają małe podmioty oraz podatnicy dopiero rozpoczynający działalność.
Ustawa obniży stawkę podatku dla małych podatników i podatników rozpoczynających działalność.
Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 r. Wyjątkiem jest art. 7 nowelizacji, który wprowadza ograniczenie w stosowaniu obniżonej stawki względem podatników nowo utworzonych w efekcie działań restrukturyzacyjnych, przeprowadzonych przed wejściem w życie przepisów i równocześnie po ich opublikowaniu.
15cit_inhoues
Koniec składek ZUS?
Decyzją rządu nowy podatek od 2018 roku.
Zlikwidowane zostaną składki ZUS i podatek dochodowy – zamiast tego zapłacimy nowy, jednolity podatek. Planowane zmiany w podatkach mają doprowadzić do realizacji trzech podstawowych celów:

  • obniżenie obciążeń dla małych działalności gospodarczych – limit miesięcznych przychodów uprawniających do zwolnienia z ZUS wyniósłby aż do 5 tys. zł., każdy przedsiębiorca osiągający przychody mniejsze od tej kwoty zostałby uwolniony od przymusowej, ryczałtowej daniny na rzecz ZUS, zamiast tego opłacałby podatek w zmiennej wysokości, uzależniony od poziomu przychodów , zgodnie z najnowszymi założeniami, nowa danina miałaby wynieść 22,5%;
  • wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w zapowiadanej wcześniej wysokości 8 tys. zł;
  • likwidacja degresywności opodatkowania – najprawdopodobniej zlikwidowane zostanie górne ograniczenie składek ZUS zwiększenie progresywności opodatkowania, od 2018 roku przedsiębiorcy prawdopodobnie nie skorzystają już z podatku liniowego, jaki funkcjonuje w obecnej formie, jeśli chodzi zaś o samą progresję, to zwiększy się zapewne ilość stawek podatku, a przedział stawek zostanie bardziej rozciągnięty.

Tagi: , ,